برند چیست و چه ویژگی هایی دارد ؟

در این مقاله قصد دارم روایت گونه و داستان وار در خصوص برند چیست و چه ویژگی هایی دارد صحبت کنم. البته به ظاهر این مقاله ارتباطی با مباحث وب نداره. ولی چون قصد دارم با مباحث آموزش دیجیتال مارکتینگ تلفیق و در کسب و کارم ازش استفاده کنم، می نویسمش.

شروع دورهمی

در تاریخ 11 بهمن سال 1398 یکی از فعالان حوزه دیجیتال مارکتینگ یه دورهمی تشکیل داده بود. من دفعه اولی بود که ایشون رو ملاقات می کردم. سنش رو که گفت باورم نمی شد، یکسال از من بزرگتر بود. ولی خیلی جوونتر بنظر می رسید.

ساعت شروع این همایش 11، و ساعت پایان 13:30 در نظر گرفته شده بود. ما سر وقت رسیده بودیم و هنوز ارائه ایشون شروع نشده بود. یه آهنگ از آقای بهنام بانی پس زمینه سالن بود.

یه مقدار از موعد گذشته بود که ایشون برنامه خودش رو شروع کرد.

ابتدا سرود ملی پخش شد و بعد پخش سخنان تأثیر گذار یه بنده خدایی که من نمی شناختمش. البته اگر هم می شناختم، کیفیت پایین تصویری که توسط پرژکتور روی پرده افتاده بود و صدای نامفهومی که پخش می شد اجازه نمی داد که بفهمم کیه. البته وسط صحبت هایی که پخش می شد، خود ارائه دهنده، بخش هایی از صحبت های اون بنده خدا رو تکرار می کرد. و بعدش هم یه روایت از یکی از اهل بیت رو ارائه دادند.

حرکت بعدی خیلی جالب بود. شروع کرد به پرسیدن معنای شرف از حضار. هیچکس نتونست جواب بده!

بعدش هم یکی از حضار رو دعوت کرد تا خودش رو معرفی کنه.

نوبت به مبحث اصلی رسید، “برند”. سوالی رو ایشون مطرح کرد با این عنوان که “تأثیر برند روی مخاطب چیه”. هر کسی پاسخی داد و در نهایت پاسخ سوال خودشون این بود که:

برندها اولین کاری که با مخاطب می کنند، توی قلبشون رسوخ  پیدا می کنند. اگر قراره توی کسب و کارت موفق باشی، به مغز مخاطب کاری نداشته باش، فقط قلبش رو هدف قرار بده!

تمام برندهای مطرح دنیا حتی در شرایط نامناسب اقتصادی هدفشون قلب مخاطبشونه!

برند چیست و چه ویژگی هایی دارد ؟

برند خلق یک ایده است که در ذهن مشتری کاملا متمایز و منحصر بفرد باشه. برند نقطه اتصال شما به آدم هاست. برای اینکه این اتصال برقرار بشه باید کاری کنی که آدم ها از برندت حس خوش آیندی رو بگیرند وگرنه اونو نمی پذیرن.

مثالی که مطرح شد از کمپانی سامسونگ بود. این کمپانی برای ایجاد حس خوش آیند در هنگام رانندگی، پشت تریلی ها یه تلویزیون بزرگ کار گذاشته تا راننده های پشت تریلی بتونن جلو رو ببینند.

مثال بعدی از کمپانی مک دونالده. این کمپانی از هوش مصنوعی استفاده کرده و این امکان رو به مشتریاش داده تا بتونن سفارش همبرگرشون رو با زبان خودشون به سیستم بدهند. اینکار حس خوبی رو به مشتری هاش منتقل کرده.

اگر حروف BRAND رو بخوایم تک به تک به کلمه ای نسبت بدیم، شاید بشه اینطوری عنوانش کرد:

B برنامه

R رابطه

A توافق

N ماهیت

D تمایز

اصالت برند چیست ؟

برای اینکه برند سازی کنیم تمایز، همخوانی با بازار، حضور، ثبات و مشارکت پذیری کارایی نداره. اول باید اصالت داشته باشه و در قدم بعد با ابزار همخوانی داشته باشه. اگر دقت کنیم می بینیم که برندهای با اصالت رو همه جامعه می شناسند.

یادمون باشه، برای اینکه برندمون رو بسازیم لازمه که بهش اصالت بدیم. برای اصالت دادن به برند:

  1. باید از خاک کسب و کارمون غیرتمندانه دفاع و پاسداری کنیم.
  2. کپی کسی نباشیم و برای خودمون مسیر جداگانه ای داشته باشیم.
  3. سادگی پیشه کنیم.
  4. ساختارهای ریشه ای (مانند لوگو) رو حفظ کنیم و با گذشت زمان تغییرش ندیم.

تفاوت شما با دیگران چیه؟

مشتری ها تفاوت می خرند. یکی دیگه از راههای موفقیت در کسب و کار، تفاوت شماست!

این نکته رو مد نظر داشته باشید که شما شبیه 95% رقباتون هستید. فقط 5% با دیگران فرق دارید. مشتری همین 5% رو میخره! اگر بتونی این 5% رو توی کسب و کارت شناسایی بکنی، می تونی توی کسب و کارت موفق باشی.

 

هدف گذاری شما توی کسب و کارت چیه؟

“هدف گذاری” موضوع بعدی بود که توسط ایشون مطرح شد. که برای خود من خیلی جالب بود. قبل این دورهمی، به شخصه هدف گذاریم رسیدن به n میلیون دلار بود. ولی الان هدف گذاریم پیشرفته، پول نیست. این پیشرفت با ایجاد روابط خوب بوجود میاد. پس رابطه سازی رو جدی بگیرید. رابطه یعنی داشتن آدم هایی که برات حاضرن همه کار بکنن!

هدف شما برای فروش کالا یا خدمات نباید پول باشه، بلکه باید رابطه باشه. مشتری رو برای خودت کن!

یه موردی برام خیلی تکان دهنده بود. اگر ازتون بپرسن چقدر می ارزید، چه جوابی دارید که بدید. این اتفاق توی دورهمی افتاد. از خانمی پرسیده شد که چقدر می ارزی، یه عددی رو گفت ولی خط کشی شده نبود. اونجا بود که ارائه دهنده دورهمی بهش گفت به سه نفر پیامک بده و ازشون پول بخواه. بیشترین عددی که شخصی حاضره به شما بدون چون و چرا بده، میزان ارزش شماست.

حالا خودت بگو، چقدر می ارزی؟

فقط روزی یک درصد پیشرفت! اگر فقط روزی یک درصد پیشرفت توی برنامه ات باشه و بهش برسی، در پایان سال 365 درصد پیشرفت رو متعلق بخودت کردی.

مورد بعدی که ایشون بعنوان راهکار موفقیت توی مسیر کسب و کار معرفی کردند، کاستی های برند بود.

کاستی برند یعنی چی؟

مثالی که ایشون در زمینه برند چیست و چه ویژگی هایی دارد میزنه مشکلات مردم بعد از خرید کردن و معضل باز کردن صندوق عقب ماشینه. بعدشم یه فیلم کوتاهی به نمایش در اومد که فردی رو نشون میداد از خرید برگشته و دست هاش پر، به ماشینش که میرسه پاش رو بصورت افقی زیر صندوق عقب ماشین حرکت میده و صندوق باز میشه.

پس اگر قراره پیشرفت کنید باید دنبال کاستی برندت بگردی. کاستی برندت رو با ای کاش مشتری متصل کنی و خروجیش رو اجرا کنی.

تبدیل تهدید به فرصت

مثال جالبی که ایشون مطرح می کنه، پرچم آمریکاست. ایران بدلیل انزجاری که از آمریکا داره، سالانه تعداد بسیار زیادی پرچم آمریکا رو لگدمال میکنه و آتش میزنه. همین امر باعث ایجاد نیاز به پرچم آمریکا در کشور شده. و تولید کننده های پرچم رو به سمت این بازار عظیم کشونده! این دوستان تولید کننده، بواسطه این تهدید نامأنوس، فرصت سودآوری هنگفتی رو نصیب خودشون کردند.

داستان برند خودت رو بنویس

توضیح بدید برند چیست و چه ویژگی هایی دارد و در ادامه برای اینکه برندت رو بسازی، داستان برند خودت رو بنویس. مردم دوست دارند داستان کسب و کارها رو بدونن.

حال مخاطبت رو خوب کن

با استفاده از روش های خلاقانه قبل از خرید حال مخاطبت رو خوب کن و حس خوبی بهش بده تا اونم در عوض دوستت داشته باشه.

تبلیغات دست به دست

تبلیغی درست کنید تا مردم دست به دست کنند. این تبیغ خوب و اثر بخشه.

جزیره ارتباطات

برای خودمون و کسب و کارمون لازمه که جزیره ای از ارتباطات بوجود بیارم و ازش استفاده کنیم تا بواسطه اون بتونیم موفقیتی رو رقم بزنیم.

بازارهای بکر کسب و کار

هر کسب و کاری برای خودش بازارهای بکری داره. افراد ناشنوا و یا افراد نابینا رو در نظر بگیریم. در کسب و کارها، این افراد معمولا فراموش شده اند. اصل داستان اینه که بازارهای بکر بازارهایی هستند که آدم ها در برقراری ارتباط مشکل دارند.

آینده رو به آدم ها نشون بده

یکی دیگه از شگردها که در کسب و کار خیلی خوب جواب میده، نشون دادن آینده در کسب و کاره. مردم مخصوصا ایرانی ها خیلی دوست دارند از آینده با خبر بشن. یکی از بهترین ابزارهایی که میشه آینده رو به مخاطب نشون داد، شبکه های اجتماعیه.

تهدیدهای ما توی زندگی چه چیزهایی هستند؟

یه مقدار که دقیق بشیم، خواهیم دید که توی زندگی هر کسی تهدیدهایی وجود داره. مثلا بی پولی، کسب و کار، خانواده، دوست و آشنا و یا خیلی چیزهای دیگه. وقتی متوجهش شدیم که چه چیزی تهدیدمون میکنه، اونوقت باید بریم و براش راهکار دربیاریم.

نقاط ضعف، نقاط قوت، تهدیدها و فرصت های خودت و رقیبت رو بنویس

هر کسی نقاط ضعفی داره که سدی در برابر پیشرفتشه. یکی دیگه از راه های پیشرفت در هر زمینه ای غلبه بر نقاط ضعفمونه. مثلا اگر از شروع کاری واهمه داریم، هر چند کوچک ولی قدم اول رو برداریم. اگر از حرف زدن می ترسیم، خودمون رو توی شرایطی قرار بدیم که مجبور بشیم حرف بزنیم.

وادار کردن افراد به حرکت های ریتمیک و آریتمیک

عموم مردم وقتی ببینند که چند نفر کار مشابه ای رو دارند انجام میدن، ترغیب می شن که اونها هم اون کار رو انجام بدهند. این فعل که حالت انگیزشی در روح و روان آدم ها بوجود میاره، ریتمیک و آریتمیک گفته میشه. جالبه ایجاد حرکت های ریتمیک و آریتمیک در جامعه یکی دیگه از رازهای موفقیت در کسب و کاره.

کاتالیزور ایجاد کنید

ارسال ویزیتور در سوپر مارکت ها و فروشگاه ها و طلب کردن و صحبت کردن در مورد یک کالای خاص، در فروش آن کالا کاتالیزور ایجاد می کند.

بوم کسب کار

بوم کسب و کار دیجی کالا

روش های هوشمند تبلیغاتی

مثال جالبی که توی جلسه زده شده، LCD های کنار زمین های فوتبال در بازی های مطرح جهانی بود. اگر دقت کرده باشید تبلیغ بعضی از شرکت های ایرانی در این بازی ها بچشم می خوره. قاعدتا این تبلیغات خیلی گرون تمام میشن. ولی با استفاده از سیستم های هوشمند، هزینه این تبلیغات بسیار پایین تر از ارزش واقعی خودشون ارائه میشن. چرا که در این نوع تبلیغات اون چیزی که شما در تلویزیون منزلتون می بینید براساس منطقه جغرافیایی شما نمایش داده میشه.

در مثالی دیگه هواپیمایی KLM در فرودگاهی شرایطی رو فراهم کرده که اگر یه عده مسافر همگی روی صندلی تعبیه شده ای بشینن میز پر از غذا آسانسروار پایین میاد. فقط شرطش اینه که صندلی ها پر بشن. هر نفری که میشینه، این میز غذا یه مقداری پایین میاد. KLM از این طریق مشارکت دسته جمعی رو هم بهش بها داده!

در پایان مفاهیم انسانی جالبی مطرح شد که همه ی ما می دونیم ولی عمل نمی کنیم. بیاید رقیب هامون رو دوست داشته باشم. اگر رقابت وجود نداشته باشه، پیشرفتی هم بوجود نمیاد! رقابت کنیم ولی حسادت نکنیم!

هوش مصنوعی در کسب و کار

گوگل اپلیکیشن جدیدی رو ارائه داده که از طریق اون شما نوزادتون رو از طریق تلفن همراهتون اسکن می کنید و براش می فرستید. اطلاعات باور نکردنی بواسطه اون اسکن در اختیارتون قرار داده میشه. این نشون دهنده اینه که آینده کسب و کارها به چه سمتی داره میره!

نکته: هواسمون باشه که با کار برندینگ قرار نیست که پولدار بشید، با کار برندینگ قراره دیده بشید! برندها در مسیر زمان پول بدست میارند. اگر می خوای برند سازی کنی، اول ببین توانایی داری 5 سال صبر و هزینه کنی تا برندت شناخته بشه؟ ولی وقتی شناخته بشه، حالتون خوبه.

در دنیای کار و زندگی همه شکست هایی رو تجربه کردن. در انجام بعضی چیزها موفق نشدند، حتی با اینکه تا نزدیکی موفقیت پیش رفتند. ولی اون هاییکه موفق شدند دو ویژگی رو حتما داشتند:

  1. تبدیل تهدید به فرصت
  2. کسب مهارت با جدی گرفتن آموزش

 

این مقاله از سری مقالات آموزش دیجیتال مارکتینگ بود که بطور اختصاصی بر روی ” برند چیست و چه ویژگی هایی دارد ” تمرکز داشت. امیدوارم که مفید واقع شده باشه. دیدگاه یادتون نره (:

دیدگاه ها

Comments